آموزش مقدماتی راه اندازی استودیو عکاسی خانگی

لازم نیست که شما یک عکاس حرفه ای یا صاحب چندین میلیون تومان تجهیزات حرفه ای باشید تا عکس های استودیویی بگیرید. تمام چیزی که شما نیاز دارید یک دوربین، چند آیتم خانگی، کمی فضا و مقدار زیادی خلاقیت است تا استودیوی عکاسی خانگی خود را راه اندازی کنید. نکته مهم این است که این کار از آنچه فکرش را می کنید آسان تر است. ادامه این مطلب لنزک را دنبال کنید تا با مقدمات ساخت استودیوی عکاسی خانگی آشنا شوید.

استودیو عکاسی خانگی

استودیوی بزرگ اثر کیتلین مک لاچلان (Kaitlyn McLachlan) در ۵۰۰px.com

هنگام راه اندازی استودیوی خودتان، اولین چیزی که نیاز دارید کمی فضا با دیوار آزاد است – من حداقل ۱٫۵ متر عرض و تمام طول دیوار تا سقف را توصیه می کنم. بسته به این که از چه چیزی عکس می گیرید، ممکن است به فضای کمتر یا بیشتری در عرض دیوار نیاز داشته باشید. پرتره های تمام قد یا تصاویری با بیش از یک نفر، به فضای دیوار بیشتری نیاز دارند، در حالی که پرتره های با کادربندی جمع و جور تر، عکاسی از محصولات و مواد غذایی به فضای کمتری نیاز خواهند داشت.

دومین مورد، یا مواردی که شما نیاز دارید یک پس زمینه است. بسته به رنگ و وضعیت دیوار شما، این واقعا یک گزینه اختیاری است. یکی از روش های مورد علاقه من برای عکاسی در استودیو، عکاسی با یک پس زمینه سفید ساده است، بنابراین اگر شما در حال حاضر یک دیوار تمیز و سفید دارید، پس به پیش! شما آماده اید! اگر می خواهید پس زمینه رنگی یا جالب تری را اضافه کنید، گزینه های شما نامحدود هستند. از میخ یا پونز برای آویزان کردن یک پارچه نقش دار، یک روتختی نازک یا یک پرده با هر رنگ و الگوی دلخواه استفاده کنید. اگر قصد عکاسی از یک جشن یا مضمون خاصی را دارید، می توانید برای به دست آوردن یک الگو یا طراحی خاص، کاغذهای کادو را با نوار چسب به دیوار بزنید.

مورد سوم، و به نظر من مهم ترین موردی که شما نیاز دارید، یک منبع نور است. این نیز می تواند هر چیزی باشد. نور مورد علاقه من برای استفاده، یک لامپ بلند و ایستاده با بازو های متعدد و قابل تنظیم است. این لامپ تغییر در شدت و نحوه قرار گرفتن نور را میسر می کند. شما همچنین می توانید از یک لامپ رومیزی، یک چراغ قوه، یک پنجره یا حتی شمع استفاده کنید – خلاق باشید. برای نورپردازی جدی تر (اگر قصد داشتید برای تجهیزات نورپردازی هزینه کنید)، ۲ واحد فلاش استودیویی به همراه ۲ پایه و سافت باکس را در نظر داشته باشید.

استودیو عکاسی خانگی

لنزک: هنگام استفاده از لامپ های رومیزی، آگاه باشید که اینها با نور روز متعادل نیستند. آنها به طور غیر صحیح به پرتره های شما یک رنگ گرم تا حدودی نارنجی خواهند بخشید. راه حل این مشکل این است که تراز سفیدی خود را بر روی Incandescent یا Tungsten با نماد لامپ رشته ای تنظیم کنید. در هر صورت اگر با ته رنگ های ناخواسته در عکس خود رو به رو شدید، با روش های اصلاح رنگ در فتوشاپ قادر به اصلاح و کنترل رنگ ها خواهید بود. مطلب «۵ روش مختلف برای اصلاح رنگ عکس ها در فتوشاپ» در این زمینه به شما کمک خواهد کرد.

اینجاست که سرگرمی آغاز می شود!

استودیو عکاسی خانگی

عکس از Evgeny Tchebotarev

یکی از دوستان خود را بیاورید، و در مقابل دیوار بنشانید. مطمئن شوید که او حداقل چند قدم از دیوار فاصله داشته باشد تا در تصویر عمق ایجاد کنید. از یک لنز با دیافراگم سریع مانند یک Canon 50 1.2 استفاده کنید (منظور لنزی است که دیافراگم بازتری ارائه دهد). با قرار دادن نور ها در ارتفاعات و موقعیت های مختلف در اطراف صورت مدل خود آزمون و خطا کنید. به نحوه افتادن سایه ها بر صورت و بدن او توجه کنید. هرچه نور به صورت سوژه شما نزدیک تر باشد، کنتراست و سایه ها شدیدتر خواهند بود. اگر نور دورتر باشد، سایه و کنتراست نرم تر و پخش تر شده، و در فضای بیشتری گسترده خواهند شد.

راهنمای نورپردازی پرتره

لنزک: برای اینکه با انواع چیدمان های نورپردازی آشنا شوید، مطلب «۲۴ چیدمان ضروری نورپردازی استودیویی» را مطالعه نمایید. همچنین مطلب «درک قانون مربع معکوس» به شما می گوید چطور نور در فاصله های مختلف تأثیر متفاوتی دارد، و چرا فاصله منبع نور با سوژه بسیار مهم است.

استودیو عکاسی خانگی

صحبت در مورد عکس اثر کیتلین مک لاچلان (Kaitlyn McLachlan) در ۵۰۰px.com

با استفاده از یک قطعه بزرگ مقوا، یا هر شیء بزرگ و صاف (مسطح) دیگری، تکنیک های نورپردازی مختلف را حتی بیشتر آزمایش کنید. با قرار دادن یک تخته بین نور و سوژه، از آن برای مسدود کردن بخشی از نور استفاده کنید، که سایه های جالبی بر روی صورت و بدن سوژه شما می افکند. شما همچنین می توانید یک قطعه مقوای سفید و روشن را به سمت سوژه خود بگیرید تا همچون یک رفلکتور نور بیشتری را به سمت سوژه تان بازتاب دهد. این کار به خصوص وقتی که شما گزینه های نورپردازی کم، و دوستان یا هم اتاقی های زیادی در اطراف خود دارید، مفید است.

استودیو عکاسی خانگی

عکس از Evgeny Tchebotarev

می خواهید از محصولات یا مواد غذایی عکس بگیرید؟ یک میز کوچک، ترجیحا سفید، بردارید و آن را بین دیوار و نور خود قرار دهید. شما می توانید از یک سفره، رومیزی، تخته گوشت، آینه، بشقاب های رنگارنگ یا هر تعداد پوشش دیگری برای میز استفاده کنید. برای به دست آوردن نور روشن تر و مستقیم تر، نور را نزدیک و بالای سر سوژه خود بیاورید.

استودیو عکاسی خانگی

عکس از Nicklas Bågvinge

مهم نیست از چه چیزی دارید عکس می گیرید، ترفند این است که انعطاف پذیر و صبور باشید – عکاسی چیزی جز آزمون و خطا نیست. حالا که اصول اولیه را دارید، دست به کار شوید. احتمالات برای استودیوی عکاسی خانگی شما بی پایان اند!

لنزک: فلاش ها و استروب های استودیویی عالی هستند. اما از آنجا که اثر آنها گذراست شما باید تصاویر خود را بر روی دوربین یا کامپیوتر خود بررسی کنید تا ببینید چه اثری دارند، و اگر در مورد نوردپردازی تازه کار باشید این امر روند یادگیری را طولانی می کند. بنابراین شما عزیزان را به مطالعه مطلب «آموزش نورپردازی ثابت در عکاسی پرتره» دعوت می کنیم.

شما توصیه های دیگری برای راه اندازی استودیو عکاسی در خانه دارید؟ آن ها را در بخش دیدگاه ها، پایین همین صفحه، با ما و دوستان لنزکی خود به اشتراک بگذارید.

آتلیه فلامینگو

هیچ دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید